De regeling derde betaler zorgt niet voor een toename van het aantal patiëntencontacten. Dat blijkt uit cijfers van LTD3, een tariferingsdienst die de derdebetalersregeling uitvoert voor ongeveer een kwart van de huisartsen, waarmee TV Limburg deze week uitpakte.
De invoering van de verplichte regeling derde betaler voor patiënten die een verhoogde tegemoetkoming genieten op 1 oktober vorig jaar, zorgde niet voor een stormloop van mensen met een laag inkomen naar de huisarts. In bepaalde (artsen)kringen werd gedacht/gevreesd/voorspeld dat mensen die om financiële redenen een bezoek aan de huisarts uitstelden, niet langer geremd zouden worden om dat te doen.
Er deed zich een kleine stijging voor van het aantal doorgestuurde rekeningen, maar die was niet significant. In de negen maanden voor 1 oktober stelde LTD3 een stijging vast met 11%, in de laatste drie maanden van het jaar van 15%. De tariferingsdienst stelt wel vast dat de supplementen voor avond-, nacht- of weekendraadplegingen substantieel vaker via de regeling derde betaler werden afgerekend. In de eerste drie kwartalen van 2015 was dat 6%, terwijl het in het laatste kwartaal steeg tot 14%.
Het systeem van de regeling derde betaler is niet verplicht voor huisbezoeken en dat aantal neemt dan ook af. “Dat wijst er op dat lagere inkomens de arts niet op huisbezoek laten komen, maar zelf naar de artsenpraktijk gaan om zeker van de regeling derde betaler te kunnen genieten”, verklaarde dr. Lore De Raeve, directeur van LTD3, voor de camera’s van TV Limburg.