Nieuwjaarstoespraak van voorzitter Peter Hoffman

5 feb 2010

peter-hoffmanGeachte aanwezigen, beste collegae en partners,

Het is mij een genoegen om jullie als voorzitter welkom te mogen heten.

2009 is voorbij gevlogen. Het is opnieuw een jaar geweest waarin er heel wat is gebeurd. We zijn duidelijk geen vereniging als dertien in een dozijn… We worstelen, we wroeten, we bekomen helaas nog niet altijd de steun die zeker mogelijk moet zijn, maar langzaam gaan we met de hulp van velen toch stap voor stap vooruit.

2010 belooft een heel belangrijk jaar te worden... Syndicale verkiezingen komen eraan en de zenuwen staan bij velen strak gespannen. De Algemene Vergadering heeft zopas met een zeer ruime meerderheid voor een alliantie met Domino gekozen. Onze doelstellingen bij de oprichting indachtig, willen we als Domus Medica voor de huisartsen langzaam maar zeker een speler van betekenis worden op de ‘diverse’ domeinen en vandaag is daarin een nieuwe stap gezet.

Natuurlijk willen we de lat ook hoog blijven leggen op wetenschappelijk vlak en het is voor mij vanzelfsprekend dat we een vereniging moeten worden die veel meer doet dan zich alleen maar inzetten voor de portemonnee van de huisartsen. We proberen te behouden wat goed is en bouwen erop verder naar meer. In ons programma staat heel duidelijk dat we ons op een positieve manier willen inzetten voor het beroep. We houden rekening met ALLE aspecten van het ‘huisarts zijn’ en aandacht voor scholing, samenwerking, wetenschap en kostwinning hoort hier inherent bij.

Reeds meerdere malen heb ik het belang benadrukt van eendracht. Opkomen voor de belangen van huisartsen (nogmaals: op alle domeinen!!) met kans op succes vraagt veel samenwerking en overleg… Hoe sterk we soms ook mogen denken het alleen wel te kunnen klaren, steeds weer zal de realiteit ons wijzen op het belang van coalitievorming, op het belang van partners, van medestanders.

Consensus bereiken met velen is, zoals binnen Domus Medica het geval is, niet gemakkelijk. Niet gemakkelijk, maar heel vaak, zoals trouwens al meerdere malen is gebleken, met wat goede wil niet onmogelijk en als het lukt, zelfs een flinke meerwaarde. Laat het ons opnieuw positief zien en stellen dat de veelheid van meningen ons dwingt om onze gedachten ‘open’ te houden en ‘uit de doos’ te denken. Een verrijking eerder dan een verarming. Aandacht voor de ideeën van onze collegae en inlevingsvermogen in elkaars situatie kunnen zeker helpen mekaar beter te begrijpen en nauwer aan te sluiten bij de dagelijkse realiteit van ‘elke’ collega en beter aan te sluiten bij wat ‘het veld’ werkelijk wilt.

We werken in eerste instantie voor onze leden, maar dat mag ons niet doen vergeten dat we de belangen van al onze collegae willen behartigen. Ik haal er nog even ons programma bij: we willen rekening houden met de verlangens van zowel de gevestigde huisartsen (oud en jong) als van de toekomstige huisartsen.

De eerlijkheid gebiedt mij om meteen erbij te vertellen dat de eigen betalende leden op speciaal verzoek van de Algemene Vergadering sneller en met meer enthousiasme (zullen) worden geholpen (grapje!).

We hebben, In tegenstelling tot wat sommigen wel eens durven beweren, binnen Domus Medica niet stilgezeten en veel verwezenlijkt. Deze vereniging heeft immers, bis repetita placet, een voortrekkersrol te spelen. Ze streeft naar excellentie op verschillende domeinen en kan heel wat pluimen op de hoed steken.

Een korte bloemlezing:

  • De rol van Domus Medica in het griepverhaal. Een prachtig draaiboek, recente informatie voor de collegae en een belangrijke rol in de coördinatie van de griepaanpak te velde.
  • Het actieplan betreffende de lokale multidisciplinaire netwerken en de informatie voor de kringen, de Lok-groepen en de individuele huisartsen i.v.m. de zorgpaden en de zorgtrajecten.
  • Kringen kunnen met allerhande vragen steeds terecht bij het Kringloket.
  • De jongeren vinden bij ons een eigen forum.
  • Aanbevelingen van hoge kwalitatieve waarde worden binnen de muren ontwikkeld.
  • We hebben ook een gereputeerd wetenschappelijk tijdschrift Huisarts Nu met volledige redactionele onafhankelijkheid.
  • Knowhow in tal van commissies die u binnenkort gestructureerd op onze website zult kunnen terugvinden.
  • Een praktijkgerichte ondersteuning van de CRA’s wordt uitgebouwd.
  • Eigen onderzoek blijft belangrijk en medewerking aan de wetenschapsdag.
  • De Dag van de Huisarts is een constante die sterk geapprecieerd wordt bij de huisartsen. Vergeten we ook de talloze andere cursussen niet, waaronder het Medisch Psychologisch Weekend en de Inwooncursus die reeds twintig jaar bestaat.
  • We hebben een eigen syndicaal programma met eigen accenten.
  • We bieden ondersteuning voor Impulseo I en II.
  • Er is de communicatietool Mediwacht voor de kringen. Er is ook de tarificatiedienst ATD waarmee we samenwerken.
  • Een eigen nieuwsbrief probeert regelmatig de leden te informeren over het vele nieuws binnen de vereniging.
  • Richtlijnen voor rookstopadvies, een handige nomenclatuurkaarteerstelijnsadvies i.v.m. belastingen, boekhouding of samenwerkingsvormen, de Countdownkaart,  de webwinkel, te veel om op te noemen,…


Dit alles en nog veel andere zaken zijn terug te vinden binnen de muren van Domus Medica. Daarbij wordt steeds maximale samenwerking betracht met anderen want we leven niet in een vacuüm. Met de directeur, Tom Van Daele, die we recent hebben aangeworven, willen we van deze vereniging een nog efficiëntere en klantgerichtere vereniging maken. Vanuit zijn kennis binnen diverse leidinggevende functies, onder andere binnen de grote SIT van Oost-Vlaanderen, zal hij zich vermoedelijk ook opwerken tot een van de dragende pijlers van dit geheel.


We zullen de vraag aan de kringen en kringbesturen om met ons in contact te komen en ons uit te nodigen blijven herhalen, want we hebben elkaar beslist heel wat te vertellen. Domus Medica anno 2010 is niet meer dezelfde als anno 2006 en een regelmatige uitwisseling van informatie is dus een must.

We hébben hele stevige pijlers: we hébben degelijke wetenschappers, we hébben deskundige onderzoekers, we hébben syndicalisten met ervaring, we hébben er ook met heel veel ambitie. We hébben mensen die weten hoe een kring gerund wordt, we hébben er met inzicht in IT, enzovoort, enzovoort.

Al deze groepen komen met elkaar in contact en daartussen moet een synergie ontstaan. Dat botst wel eens. Daarom zijn er naast de pijlers die de basis van de vereniging vormen, ook veel mensen nodig die bruggen slaan en mensen dichter bij elkaar brengen. Ik heb het gevoel dat ik eerder tot die laatste groep behoor.

Om een goede voetbalploeg te vormen is er nood aan goede spelers, maar vaak is er evenzeer nood aan personen die de spelers kunnen doen samenspelen als een hecht team zodat de ploeg beter kan presteren als geheel. Als dit een voetbalploeg was, dan voelde ik me eerder de coach ervan dan de vedette, eerder de verdedigende middenvelder dan de spits. Als we een goede mix vinden tussen alle soorten types persoonlijkheden dan kan het voorwaar niet fout gaan met Domus Medica en kan de huisarts te velde er alleen maar beter bij varen.

Het is mijn wens voor 2010 dat we een fantastisch samenspel kunnen brengen met oog voor afspraken en op een faire manier. Binnenkort zijn er verkiezingen voor een nieuwe Algemene Vergadering en ik hoop dat velen zich, ondanks het turbulente verleden, geroepen zullen voelen om mee een ‘evenwichtige’ vereniging verder te helpen uitbouwen.

Dank voor jullie aandacht.

Peter Hoffman,
Voorzitter Domus Medica

{gallery}fotos/jaarstarter10{/gallery}