Mazelenvaccinatie: even opfrissen

In de nieuwe mazelenfiche voor zorgprofessionals van het Departement Zorg vindt u antwoorden op heel wat vragen over mazelenvaccinatie. We lichtten twee onderwerpen uit:

Waarom richt de campagne zich op 30- tot 40-jarigen?

Iedereen geboren na 1970 kan vatbaar zijn voor mazelen, maar uit sero-epidemiologisch onderzoek blijkt dat de meeste vatbaren voor mazelen zich in de leeftijdsgroep van 30 tot 40 jaar bevinden. Daarom richten we ons binnen de huidige campagne specifiek op deze groep en vragen we huisartsen om deze groep actief op te roepen.

Voor gezondheidswerkers kijken we breder. Omdat er geen aparte sero-epidemiologische gegevens voor zorgverleners beschikbaar zijn en omdat onbeschermde zorgverleners in hun werkomgeving een groter risico vormen en lopen, richten we ons bij hen op iedereen die geboren is na 1970.

Belangrijk om te weten is dat de mazelenvaccins gratis zijn voor alle personen geboren na 1970 die nooit mazelen doormaakten en onvolledig gevaccineerd zijn. Personen die aan deze voorwaarden voldoen mogen dus gevaccineerd worden met de gratis vaccins.

Het MBR-vaccin is niet geschikt voor zwangeren en immuungecompromitteerden

Omdat het MBR-vaccin tegen mazelen een levend verzwakt vaccin is, is het niet geschikt voor zwangeren en immuungecompromitteerden. Lees altijd de bijsluiter voordat je een vaccin toedient.

Heb je nog andere vragen over mazelenvaccinatie? Meer informatie vind je in de mazelenfiche voor zorgprofessionals op de website van het Departement Zorg.

Anneleen Caluwaerts
Expertisedomeinverantwoordelijke Preventie en Gezondheidsbevordering