Het kabinet minister Vandeurzen maakte ons in november 2009 zijn prioriteit bekend om in 2010 een conferentie over eerstelijnsgezondheidszorg te organiseren in Vlaanderen. Deze conferentie zal doorgaan op zaterdag 11 december 2010.
Met deze conferentie beoogt de minister in samenspraak met zorgverstrekkers en het patiëntenplatform tot een gezamenlijke visie te komen op de positionering en opdrachten van de eerstelijnsgezondheidszorg vanwaaruit het beleid verder kan worden opgebouwd.
Consensusbetrachting hierin is belangrijk. De sector wordt immers gekenmerkt door een gebrek aan eensgezindheid over het uit te stippelen beleid en de rol van de overheid hierin.
Vragen vanuit het regeerakkoord
De conferentie moet het resultaat worden van een zoektocht naar antwoorden op minstens de volgende vragen, die impliciet vervat zitten in het regeerakkoord en de beleidsnota van de minister:
- Welke positie moet de eerstelijnsgezondheidszorg in de komende decennia in Vlaanderen kunnen innemen? Welke ontwikkelingen op het niveau van kennis, informatica, technologie, ziektebeelden en organisatie van de gezondheidszorg (relatie met de tweede lijn, beschikbaarheid van informatie en gezondheidsgegevens voor de patiënt, beschikbaarheid van gezondheidspersoneel) zullen een impact hebben op de eerstelijnsgezondheidszorg?
- Op welke wijze kan de Vlaamse overheid de ICT-ontwikkeling in de eerstelijnspraktijken op de meest zinvolle en doelmatige wijze ondersteunen, dat wil zeggen op een zodanige manier dat de patiënt, de zorgverstrekker en de overheid er het meest baat bij hebben?
- Welke rol zal de eerstelijnszorgverstrekker spelen in de preventieve gezondheidszorg en hoe kan die rol het best gevaloriseerd worden?
- Wat is de gewenste ontwikkeling inzake samenwerking tussen zorgverstrekkers in de eerstelijnsgezondheidszorg met het oog op een optimale kwaliteit van zorgverlening? Welke praktijkvormen kunnen door de Vlaamse overheid ondersteund worden? Op welke wijze kan de Vlaamse overheid haar steun best omzetten in concrete maatregelen?
- Hoe kan de Vlaamse overheid een (mogelijk) tekort aan zorgverstrekkers op de eerste lijn aanpakken en voorkomen? Welke rol kunnen de beroepsverenigingen hierin opnemen?
Medewerkers voor de werkgroepen
Elke van deze vragen zal door een werkgroep worden behandeld. Domus Medica kreeg de opdracht om deze werkgroepen in overleg met een stuurgroep, die voor de eerste maal op 15 januari bijeenkwam, samen te stellen en te sturen. Een ad-hocgroep met grote vertegenwoordiging van alle geledingen binnen Domus Medica (Jong Domus, kringen, commissie IT, EMD,…) en daarbuiten (academische centra) bereidt momenteel de totstandkoming van de werkgroepen voor. Deze zullen in principe begin februari 2010 van start gaan. We benadrukken hierbij de rol van de kringen en de ‘basis’ in het stofferen van de discussies in de werkgroepen.
Deze conferentie is voor Domus Medica een belangrijke opportuniteit. Om deze opdracht waar te maken, hebben we mensen nodig. Hebt u interesse om mee te werken aan deze conferentie als werkgroeplid of corresponderend lid, dan mag u uw naam doorgeven aan Martine Goossens, met opgave van de werkgroep van uw keuze. Vergaderfrequentie is om de zes weken.
Wilt u meer informatie? Contacteer Martine Goossens telefonisch op 03 281 16 16 of per e-mail.