prentje4.jpg



Stoppen met roken
Waarom stoppen met roken? Afdrukken

actiefase

Eén roker op twee sterft aan een pathologie die te maken heeft met roken, en dit gemiddeld veertien jaar voor niet-rokers.

Iedere gerookte sigaret kost de roker gemiddeld tien minuten van zijn leven.
Cardiovasculaire aandoeningen, COPD en longkanker zijn de voornaamste oorzaken van de overmortaliteit verbonden aan roken.

Risico voor de passieve roker
Epidemiologische studies hebben aangetoond dat bij een niet-roker blootgesteld aan passief roken het morbiditeits- en mortaliteitsrisico toeneemt.

Kinderen zijn hier zeker zeer gevoelig aan zowel tijdens als na de zwangerschap.

De voordelen van rookstop
Stoppen met roken is de enige doeltreffende interventie voor de gezondheid van de rokers. Het heeft vele voordelen op korte termijn, omdat het de cardiovasculaire risico's onmiddellijk vermindert. In geval van COPD is rookstop de enige behandeling die de evolutie van de ziekte beïnvloedt, en dit vanaf het eerste jaar. Op lange termijn beperkt rookstop het risico op alle ziekten verbonden aan roken.

Stoppen met roken vóór de leeftijd van 35 jaar werkt bijna alle gevolgen van roken op de gezondheid weg.
Rookstop op 60, 50, 40 of 30 jaar verlengt de levensverwachting met respectievelijk drie, zes, negen of tien jaar. Een studie van Britse artsen heeft aangetoond dat de levensverwachting nog zou verhogen dankzij rookstop na 65 jaar.

 

Laatste aanpassing: dinsdag 09 maart 2010 12:23
 
Aanbeveling en steekkaart Afdrukken
De aanbeveling stoppen met roken en de steekkaart verschenen in 2006.
Laatste aanpassing: woensdag 14 januari 2009 08:48
 
Presentatie : Rookstop in de huisartsenpraktijk Afdrukken

De  Presentatie 1.33 Mb : Rookstop in de huisartsenpraktijk is een bewerking van de aanbeveling "Stoppen met roken".

Laatste aanpassing: woensdag 14 januari 2009 12:39
 
Domus Medica geeft richttarieven voor rookstopbegeleiding Afdrukken
Rookstopconsultaties, uitgevoerd door een arts of erkend tabakoloog, worden sinds 1 oktober door het Riziv (gedeeltelijk) terugbetaald. Tot nu toe kon dit alleen voor zwangere vrouwen en hun partner.
Laatste aanpassing: dinsdag 09 maart 2010 12:29
 
Toolkit Afdrukken

Wat zit er in de toolkit?

Laatste aanpassing: woensdag 14 januari 2009 10:32
 
Affiche en folder Afdrukken
Laatste aanpassing: woensdag 14 januari 2009 12:41
 
Webbased leertrajecten Afdrukken

1. Voor huisartsen : Online leertragject rond motiverend gespreksvoering

Laatste aanpassing: woensdag 14 januari 2009 16:32
 
Nuttige links Afdrukken
  • WHO : Wereldgezondheidsorganisatie
  • VIGEZ : Vlaams Instituut voor Gezondheidspromotie en Ziektepreventie
  • VRGT : Vlaamse Vereniging voor Respiratoire aandoeningen en Tuberculosebestrijding
  • VLK : Vlaamse Liga tegen Kanker
Laatste aanpassing: woensdag 14 januari 2009 12:34
 
Literatuur Afdrukken
Rapport : Van den Bruel A, et al. Effectiviteit en kosteneffectiviteit van behandelingen. voor rookstop. Brussel: Federaal Kennisscentrum voor de Gezondheidszorg (KCE); 2004 juni; KCE reports vl IA. Ref PF04-26.02A.
Laatste aanpassing: woensdag 14 januari 2009 12:37