Stoppen met roken

Gebruikerswaardering:  / 0

actiefase

Eén roker op twee sterft aan een pathologie die te maken heeft met roken, en dit gemiddeld veertien jaar voor niet-rokers.

Iedere gerookte sigaret kost de roker gemiddeld tien minuten van zijn leven.

Cardiovasculaire aandoeningen, COPD en longkanker zijn de voornaamste oorzaken van de overmortaliteit verbonden aan roken.

Risico voor de passieve roker

Epidemiologische studies hebben aangetoond dat bij een niet-roker blootgesteld aan passief roken het morbiditeits- en mortaliteitsrisico toeneemt.

Kinderen zijn hier zeker zeer gevoelig aan zowel tijdens als na de zwangerschap.

De voordelen van rookstop

Stoppen met roken is de enige doeltreffende interventie voor de gezondheid van de rokers. Het heeft vele voordelen op korte termijn, omdat het de cardiovasculaire risico's onmiddellijk vermindert. In geval van COPD is rookstop de enige behandeling die de evolutie van de ziekte beïnvloedt, en dit vanaf het eerste jaar. Op lange termijn beperkt rookstop het risico op alle ziekten verbonden aan roken.

Stoppen met roken vóór de leeftijd van 35 jaar werkt bijna alle gevolgen van roken op de gezondheid weg.

Rookstop op 60, 50, 40 of 30 jaar verlengt de levensverwachting met respectievelijk drie, zes, negen of tien jaar. Een studie van Britse artsen heeft aangetoond dat de levensverwachting nog zou verhogen dankzij rookstop na 65 jaar.

banner_motiverentotrookstop

Gebruikerswaardering:  / 0
De aanbeveling stoppen met roken, de kernboodschappen en de steekkaart verschenen in 2006.
Gebruikerswaardering:  / 0

Wat zit er in de toolkit?

Lees meer: Toolkit

Gebruikerswaardering:  / 0

Deze portaalsite van VIGeZ bundelt alle informatie over rookstop in Vlaanderen. Zowel de professioneel, de roker als het publiek vind er zijn gading. Alles wat een huisarts moet weten over de aanpak van rookstop vind u op het professionele luik met links naar het ondersteunend materiaal dat Domus Medica u biedt.

U zoekt naar lokale verwijsmogelijkheden voor uw rokende patiënten die willen stoppen? De rubriek "lokaal aanbod" geeft u per postnummer een overzicht aan mogelijkheden van individuele begeleiding bij erkende tabacologen en van groepsbegeleidingen. Een echte aanwinst voor de praktijk die geïntegreerd werd in icon de Gezondheidsgids.

Het aanbod op "Vlaanderenstoptmetroken" is in deze startfase mogelijk nog onvolledig. Ken je nog andere verwijsmogelijkheden, mis je nog informatie of heb je suggesties dan zijn ze steeds welkom.

Zie ook: VIGeZ pakt uit met portaalsite over stoppen met roken

Gebruikerswaardering:  / 0

De gratis telefoonhulplijn 0800 111 00 (vermeld op pakjes sigaretten) kan een belangrijk hulpmiddel zijn bij patiënten die willen stoppen met roken. Deze dienst biedt een persoonlijke begeleiding om rokers te motiveren en te adviseren bij een rookstop. Een andere mogelijkheid is online coachen via de website www.tabakstop.be. Bepaalde patiënten komen in aanmerking voor terugbetaling van nicotinesubstitutie gedurende 6 weken.

Lees meer: Tabak Stop Lijn – www.tabakstop.be: gratis aanbod van de Stichting tegen Kanker

Gebruikerswaardering:  / 0

Roken tijdens de zwangerschap leidt tot een toename van postnatale mortaliteit en morbiditeit, alsook tot hogere zwangerschapsrisico’s. Hoewel de gevolgen van roken gekend zijn, slaagt ongeveer de helft van de rokende vrouwen er niet in om tijdens de zwangerschap te stoppen met roken. Uit een enquête, uitgevoerd bij de gezondheidswerkers die de zwangere vrouwen en hun partner begeleiden, blijkt bovendien een behoefte aan duidelijke aanbevelingen rond rookstopbegeleiding bij zwangere vrouwen.

Lees meer: Ondersteuning van rookstop bij zwangere vrouwen

Gebruikerswaardering:  / 0
Rookstopconsultaties, uitgevoerd door een arts of erkend tabakoloog, worden sinds 1 oktober door het Riziv (gedeeltelijk) terugbetaald. Tot nu toe kon dit alleen voor zwangere vrouwen en hun partner.

Lees meer: Domus Medica geeft richttarieven voor rookstopbegeleiding

Gebruikerswaardering:  / 0
Gebruikerswaardering:  / 0

Voor artsen


Voor patiënten

Gebruikerswaardering:  / 0
Rapport : Van den Bruel A, et al. Effectiviteit en kosteneffectiviteit van behandelingen. voor rookstop. Brussel: Federaal Kennisscentrum voor de Gezondheidszorg (KCE); 2004 juni; KCE reports vl IA. Ref PF04-26.02A.