De oudere in het woonzorgcentrum, aspecten van medische zorg

Gehost door: Domus Medica en BVGG
Het evenement zal beginnen op: 12 Mei 12 08:45
En zal eindigen op: 12 Mei 12 13:00

Inschrijfformulier

Inschrijvingen voor deze studiedag zijn afgesloten. Het is niet meer mogelijk in te schrijven.

Zaterdag 12 mei 2012, Leuven - Tweede module CRA basisvorming (CRA BV)

De CRA krijgt een steeds omvangrijker takenpakket in het woonzorgcentrum (WZC). In de toekomst wordt zijn rol nog versterkt.

Voor de zeer diverse CRA opdrachten volstaat de huisartsenopleiding niet. Na 2004 werd er geen CRA basisopleiding meer gegeven.

De Crataegus Werkgroep, een samenwerking tussen Domus Medica en de BVGG, zetten daartoe met steun van het RIZIV een nieuwe basisopleiding op. Het volgen van een volledige cyclus van 24 uur leidt tot het verwerven van een CRA basisvormingsattest.

Deze studievoormiddag is de tweede officiële module in een reeks van zes.

Ouderen lijden in de regel aan meerdere aandoeningen. Hoe benaderen we dat vandaag de dag?

Reverse epidemiology is het fenomeen dat er een inverse associatie bestaat tussen overlevingsduur van hoogbejaarde ouderen, hun cholesterol en BMI. Wat is het belang van deze vaststelling voor preventie in de ouderenzorg?

De aanbeveling dementie onderging recent een revisie. Moet/kan de CRA de bezoekend huisarts ondersteunen in het diagnostisch proces?

Gedragsstoornissen bij ouderen zijn frequent en een louter medicamenteuze aanpak leidt zelden tot goed resultaat. Op welke manier kan de CRA bijdragen tot een effectieve en efficiënte aanpak van het probleem?

Ook in onze WZC worden ouderen mishandeld. Hoe pakt de CRA het aan wanneer de directeur zijn bijstand vraagt na het vaststellen van een bewonersmishandeling?

Voeding en ondervoeding van ouderen blijft een hot topic. Wat is de zin en onzin van een dieet bij bewoners van een WZC?

Doelgroep:

  • CRA’s die nog geen basisvorming hebben gekregen
  • Ervaren CRA’s die een kennisopfrissing en actualisering kunnen gebruiken
  • Huisartsen met CRA ambities, die de vereiste basiskennis willen verwerven
  • Alle huisartsen en andere geinteresseerden met interesse in de ouderenzorg, die het basisvormingsattest willen bekomen.

Programma

  • 08h45 Onthaal en inschrijving
  • 09h00 Welkom en situering van de studievoormiddag in het CRA BV project
    Prof Dr Jan Delepeleire, Voorzitter BVVG-Crataegus, Academisch Centrum Huisartsgeneeskunde KULeuven
  • 09h10 Multimorbiditeit
    Prof Dr Frank Buntinx, Academisch Centrum Huisartsgeneeskunde KULeuven
    In onze WZC is het de regel dat ouderen aan meerdere aandoeningen lijden. Hoe benaderen we dat vandaag de dag?
  • 10h00 Reverse epidemiology
    Prof Dr Jan Degryse, Academisch Centrum Huisartsgeneeskunde KULeuven
    Bij hoogbejaarde ouderen en in sommige andere groepen met chronische aandoeningen wordt vastgesteld dat het effect van BMI, cholesterol en bloeddruk op mortaliteit en morbiditeit in een diametraal tegenovergestelde richting gaat dan in de algemene populatie. De mechanismen voor deze inverse associatie zijn niet duidelijk. Wat is het belang van deze vaststelling voor preventie in onze ouderenzorg?
  • 10h30 Koffiepauze, mogelijkheid tot netwerking
  • 11h00 Keuze uit vier werkgroepen:
    • Werkgroep 1 - Dementie: aanbevelingen. Taak van de CRA bij diagnose & aanpak. Voorstellen van de e-learningmodule dementie.
      Ouderen met cognitieve beperkingen maken in WZC vaak meer dan de helft van de bewoners uit. Recent werd de aanbeveling dementie gereviseerd. Wat vinden de deelnemers de taak van de CRA bij de diagnose en de aanpak van dementie? Moet/kan de CRA de bezoekende huisartsen ondersteunen in het diagnostisch proces? 
In de werkgroep komt ook de nieuwe Domus Medica e-learningmodule dementie aan bod.
      Begeleiding: Prof Dr Jan Delepeleire, Voorzitter BVVG-Crataegus, Academisch Centrum Huisartsgeneeskunde KULeuven
    • Werkgroep 2 - Gedragsstoornissen bij ouderen: taak van de CRA?
      Een louter medicamenteuze aanpak leidt bij ouderen met ongewenst gedrag zoals agressie en agitatie zelden tot goed resultaat. Fixatie van ouderen is niet altijd even gewenst. Op welke manier kan de CRA bijdragen tot een effectieve en efficiënte aanpak van het probleem?
      Begeleiding: Dr Willy Staessens, CRA WZC Yserheem Diksmuide - Drs Majda Azermai, UGent, Heymans Instituut voor Farmacologie
    • Werkgroep 3 - Ouderenmishandeling in het WZC: taak van de CRA?
      Ook in onze WZC worden ouderen mishandeld, zowel lichamelijk, psychisch, financieel, als in schending van hun rechten. Waar het om fysieke aantasting gaat heeft de CRA zeker een rol bij het vaststellen, aanpakken, en voorkomen van het probleem. Aan de hand van een concrete casus werken we samen een stappenplan uit om de CRA hierbij te ondersteunen.
      Begeleiding: Dr Rudy Faelens, voorzitter GWG CRA-Domus
    • Werkgroep 4 - Zin en onzin van diëten bij de oudere patiënt
      Sommige geriaters zeggen dat we voor een gigantische ondervoeding bij onze ouderen staan, en stellen een strategie voor van screening, behandeling, follow-up en opleiding. Anderen wijzen dan weer op het probleem van diabetes, obesitas, hypovitaminose waar een strikt dieetbeleid bij past. Wat is de zin en onzin van diëten en specifieke voeding bij de oudere patiënt?
      Begeleiding: Dr Wim Janssens, Ugent, Dienst geriatrie
  • 12h30 Take home messages. Kort verslag uit de vier werkgroepen.
  • 12h45 Voorstellen van het ICT gedeelte van het CRA BV project
  • 13h00 Broodjesbuffet

Praktische informatie

Datum en plaats:

Zaterdag 12 mei 2012, 09h00 tot 13h00

KULeuven BMW 6 en HP 1 + 2 + 5 + 6

Deze link toont de ligging van Hippocrates 1 – 2 – 5 – 6. 1 &2 liggen op niveau 4, 5 & 6 op niveau 5.

Parking De Villa zal opengesteld worden en is bereikbaar via een omleiding, zie plannetje. Je moet dus helemaal links na het ronde punt en dan de campus helemaal rond rijden (parking de Villa volgen)

Met de auto:

Plan bereikbaarheid Gasthuisberg (wegenwerken)

via de autosnelweg E40:

Tussen afrit 22 en 23 neemt u de autosnelweg E314. Lees verder 'via de autosnelweg E314'.

via de autosnelweg E314:

U neemt afrit 17 en rijdt richting Leuven tot aan de stadsring (Brusselsepoort). U rijdt rechts de stadsring op en verlaat hem bij de eerste afrit: 'UZ Leuven' is aangeduid. U komt nu aan een groot, rond punt met in het midden het kunstwerk 'Het Teken'. Lees verder 'via de stadsring' vanaf het rond punt.

via de stadsring:

Rijdt u aan de buitenzijde van de ring: volg de stadsring dan tot net voorbij de Brusselsepoort waar de signalisatie 'UZ Leuven' staat. U verlaat nu de stadsring en rijdt naar de campus Gasthuisberg. Rijdt u aan de binnenzijde van de ring: volg de stadsring tot net voorbij het kruispunt Tervuursepoort. Vanaf daar volgt u de signalisatie 'UZ Leuven'.
In beide gevallen komt u aan een groot, rond punt aan, met in het midden het kunstwerk 'Het Teken'. Van 26/08 tot 01/12 wordt er gewerkt, en dient u via de zuidelijke ringweg rond UZ Gasthuisberg om te rijden. Op het einde van de omleiding komt u aan bij Parking 'De Villa'. Rij deze parking op. Aan de rechterkant zijn er parkeerplaatsen voorzien voor bezoekers, waar u kunt parkeren.

U loopt terug in de richting van de oprit van de parking en neemt het kleine pad dat zich links van de slagboom bevindt (indien u naar de slagboom kijkt).
U neemt de oversteekplaats voor voetgangers 
U volgt het kleine pad (aan uw rechterkant ziet u een gebouw) en moet na een 20-tal meter naar links.
U hebt de fietsenrekken aan uw rechterkant.
U neemt de dubbele trappen die u voor u ziet (tussen de 2 grijze gebouwen).
Hierna loopt u even verder, u ziet voor u een binnenplein waar u de nodige bewijzering vindt.

Met openbaar vervoer:

Het station van Leuven ligt op ongeveer 4 km afstand van het ziekenhuis. Om de 10 minuten kunt u er de bus nemen. Neem in de richting van het stadscentrum een van de volgende lijnen 3, 333, 334, 335, 338, 370-374. Er is een halte vlak bij de hoofdingang van het ziekenhuis. Vanuit de inkomhal volg je de bordeaux pijlen om in Onderwijs & Navorming 1 te geraken.

Voor meer informatie kunt u telefonisch terecht bij ‘De Lijn’ Tel. 070-220 200.

Deelnameprijs en inschrijving:

  • 20 euro voor leden Domus Medica en/of BVGG
  • 25 euro voor niet-leden

Het aantal deelnemers is tot 150 beperkt

Inschrijven met het formulier bovenaan deze pagina.

Na inschrijving ontvangt u een bevestigingsmail met betalingsverzoek en een routebeschrijving. Gelieve niet spontaan te storten.

Inlichtingen:

Heidi Huysmans, e-mail Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. , tel 03 218 76 76


rnevden eve nakliyatrnescort bayanrnsu kacagirncast ajansrnhp bilgisayar servisirn